Nichicon LLS1C563MELC
LLS1C563MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS1C563MELC
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LLS1C563MELC.pdf
Availability of LLS1C563MELC
QUANTITY
LLS1C563MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1C563MELC
Internal Part NumberEIS-LLS1C563MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1C563MELC
Related LinksLLS1C5, LLS1C563MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1C563MELC Details Description
Related parts for LLS1C563MELC
RES 39K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
SENSOR PRESS VAC GAUGE 100PSI datasheet.pdf
TERM 16-14AWG PIN PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 9POS datasheet.pdf