Nichicon LLS2D391MELY
LLS2D391MELY picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D391MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D391MELY.pdf
Availability of LLS2D391MELY
QUANTITY
LLS2D391MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D391MELY
Internal Part NumberEIS-LLS2D391MELY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D391MELY
Related LinksLLS2D3, LLS2D391MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D391MELY Details Description
Related parts for LLS2D391MELY
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CLEAR 48MM X 50M BULK datasheet.pdf