Vishay/Dale RNC50J47R0BSBSL
RNC50J47R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J47R0BSBSL
Brief Description
RES 47 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J47R0BSBSL.pdf
Availability of RNC50J47R0BSBSL
QUANTITY
RNC50J47R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J47R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J47R0BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J47R0BSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J47R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J47R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J47R0BSBSL
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC34S/AE34G/CPC34S datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
STAND ACCURACY TOTAL ERROR BAND datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf