Nichicon LLS2D681MELA
LLS2D681MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D681MELA
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D681MELA.pdf
Availability of LLS2D681MELA
QUANTITY
LLS2D681MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D681MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2D681MELA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D681MELA
Related LinksLLS2D6, LLS2D681MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D681MELA Details Description
Related parts for LLS2D681MELA
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SSOT-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20QFN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf