Texas Instruments LM10500SQX-0.8/NOPB
LM10500SQX-0.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM10500SQX-0.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC ENERGY MGMT 5A 0.8V SD 28WQFN
Datasheet Download
LM10500SQX-0.8/NOPB.pdf
Availability of LM10500SQX-0.8/NOPB
QUANTITY
LM10500SQX-0.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM10500SQX-0.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM10500SQX-0.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM10500 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package4,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
SeriesPowerWise®
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsEnergy Management Unit (EMU)
Current - Supply9mA
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-WQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM10500SQX-0.8/NOPB
Related LinksLM10500SQ, LM10500SQX-0.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM10500SQX-0.8/NOPB Details Description
Related parts for LM10500SQX-0.8/NOPB
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TRACKBALL VANDAL-RES STEEL BALL datasheet.pdf
TRANS NPN 600V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf