ON Semiconductor LM2575T-3.3G
LM2575T-3.3G picture photo
Mfg. Part Number
LM2575T-3.3G
Brief Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V TO220
Datasheet Download
LM2575T-3.3G.pdf
Availability of LM2575T-3.3G
QUANTITY
LM2575T-3.3G Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2575T-3.3G
Internal Part NumberEIS-LM2575T-3.3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2575T-3.3G
Related LinksLM2575, LM2575T-3.3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LM2575T-3.3G Details Description
Related parts for LM2575T-3.3G
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 36POS datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf