Texas Instruments LM2599SX-3.3/NOPB
LM2599SX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2599SX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7
Datasheet Download
LM2599SX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2599SX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2599SX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2599SX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2599SX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Manufacturer Product PageLM2599SX-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching150kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2599SX-3.3/NOPB
Related LinksLM2599SX, LM2599SX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2599SX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2599SX-3.3/NOPB
RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 10K/52K 64TQFP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST/NO FLANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS NATURAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf