Texas Instruments LM2674MX-12
LM2674MX-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2674MX-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 12V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LM2674MX-12.pdf
Availability of LM2674MX-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2674MX-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2674MX-12
Internal Part NumberEIS-LM2674MX-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6.5V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2674MX-12
Related LinksLM267, LM2674MX-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2674MX-12 Details Description
Related parts for LM2674MX-12
RES 1.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 25A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC GATE DRIVER DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf
MMCX END LAUNCH PCB JACK, NON-MA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf