Texas Instruments LM2677S-12
LM2677S-12 picture photo
Mfg. Part Number
LM2677S-12
Brief Description
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7
Datasheet Download
LM2677S-12.pdf
Availability of LM2677S-12
QUANTITY
LM2677S-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2677S-12
Internal Part NumberEIS-LM2677S-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package45
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5A
Frequency - Switching260kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2677S-12
Related LinksLM267, LM2677S-12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2677S-12 Details Description
Related parts for LM2677S-12
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI ARRAY R,Y,G TH datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 953K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 9POS BLUE datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 800V 40A DO5 datasheet.pdf