Texas Instruments LM2853MHX-1.2/NOPB
LM2853MHX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2853MHX-1.2/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 3A SYNC 14TSSOP
Datasheet Download
LM2853MHX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LM2853MHX-1.2/NOPB
QUANTITY
LM2853MHX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2853MHX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2853MHX-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLM2853 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2853MHX-1.2/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3A
Frequency - Switching550kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package14-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2853MHX-1.2/NOPB
Related LinksLM2853MHX, LM2853MHX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2853MHX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LM2853MHX-1.2/NOPB
CONN TERM FEMALE 22-26AWG TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8DSBGA datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
FUSE FOR CT datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1.8V EXT 8MSOP datasheet.pdf
ETHERTRAK2 I/O MODULE datasheet.pdf
SWITCH, MOM OPTICAL TOUCH NPN datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 200 OHM 24DRT datasheet.pdf