Texas Instruments LM2937ESX-10/NOPB
LM2937ESX-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2937ESX-10/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 10V 0.5A DDPAK
Datasheet Download
LM2937ESX-10/NOPB.pdf
Availability of LM2937ESX-10/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM2937ESX-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2937ESX-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2937ESX-10/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output10V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2937ESX-10/NOPB
Related LinksLM2937ES, LM2937ESX-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2937ESX-10/NOPB Details Description
Related parts for LM2937ESX-10/NOPB
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 PHENOLIC 1" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 64SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
I/O MODULE 4-20MA 12-BIT;3.91UA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 23MM datasheet.pdf
RES 1.6076K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68FLATPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 36.6670MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf