Texas Instruments LM3354MM-4.1/NOPB
LM3354MM-4.1/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3354MM-4.1/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 4.1V 10-MSOP
Datasheet Download
LM3354MM-4.1/NOPB.pdf
Availability of LM3354MM-4.1/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3354MM-4.1/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3354MM-4.1/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3354MM-4.1/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)4.1V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output90mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3354MM-4.1/NOPB
Related LinksLM3354MM, LM3354MM-4.1/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3354MM-4.1/NOPB Details Description
Related parts for LM3354MM-4.1/NOPB
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SOCKET HI DENS 2MM 50POS datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf