Texas Instruments LM3500TL-21/NOPB
LM3500TL-21/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM3500TL-21/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator 640mA (Switch) Backlight 8-uSMD
Datasheet Download
LM3500TL-21/NOPB.pdf
Availability of LM3500TL-21/NOPB
QUANTITY
LM3500TL-21/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3500TL-21/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM3500TL-21/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Driver Solutions
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)7V
Voltage - Output21V
Current - Output / Channel640mA (Switch)
Frequency1MHz
Dimming-
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFBGA
Supplier Device Package8-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3500TL-21/NOPB
Related LinksLM3500TL, LM3500TL-21/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3500TL-21/NOPB Details Description
Related parts for LM3500TL-21/NOPB
TRANS PNP 32V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PIN CONTACT NIC ATP KIT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330K OHM 14SOIC datasheet.pdf