Texas Instruments LM3S1937-EQC50-A2
LM3S1937-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1937-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1937-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S1937-EQC50-A2
QUANTITY
LM3S1937-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1937-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S1937-EQC50-A2
Standard Package90
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1937-EQC50-A2
Related LinksLM3S1937, LM3S1937-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1937-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S1937-EQC50-A2
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf