Texas Instruments LM3S1J11-IBZ50-C3T
LM3S1J11-IBZ50-C3T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1J11-IBZ50-C3T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S1J11-IBZ50-C3T.pdf
Availability of LM3S1J11-IBZ50-C3T
QUANTITY
LM3S1J11-IBZ50-C3T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1J11-IBZ50-C3T
Internal Part NumberEIS-LM3S1J11-IBZ50-C3T
Standard Package1,500
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1J11-IBZ50-C3T
Related LinksLM3S1J11-, LM3S1J11-IBZ50-C3T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1J11-IBZ50-C3T Details Description
Related parts for LM3S1J11-IBZ50-C3T
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 16A datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN GRND PIN GOLD 18-24AWG datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf