Texas Instruments LM3S2533-EQC50-A2
LM3S2533-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2533-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2533-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S2533-EQC50-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S2533-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2533-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S2533-EQC50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2533-EQC50-A2
Related LinksLM3S2533, LM3S2533-EQC50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2533-EQC50-A2 Details Description
Related parts for LM3S2533-EQC50-A2
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A I2PAK datasheet.pdf
USB CABLE A-B FULL RATED 5.01M datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf