| Internal Part Number | EIS-LM3S2793-IBZ80-C5T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014 | |
| Manufacturer Product Page | LM3S2793-IBZ80-C5T Specifications | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 67 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08 V ~ 1.32 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |