Texas Instruments LM3S5B91-IQC80-C5
LM3S5B91-IQC80-C5 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5B91-IQC80-C5
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S5B91-IQC80-C5.pdf
Availability of LM3S5B91-IQC80-C5
QUANTITY
LM3S5B91-IQC80-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5B91-IQC80-C5
Internal Part NumberEIS-LM3S5B91-IQC80-C5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S5B91-IQC80-C5 Specifications
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5B91-IQC80-C5
Related LinksLM3S5B91, LM3S5B91-IQC80-C5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5B91-IQC80-C5 Details Description
Related parts for LM3S5B91-IQC80-C5
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 9.6V 38A datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 3W DO204AL datasheet.pdf
KEYING RECEPT MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 33.3300MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf