| Internal Part Number | EIS-LM3S5P36-IQR80-C3T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | TEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 33 | |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 24K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08 V ~ 1.32 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |