Texas Instruments LM3S6618-EQC50-A2T
LM3S6618-EQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S6618-EQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S6618-EQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S6618-EQC50-A2T
QUANTITY
LM3S6618-EQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S6618-EQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S6618-EQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S6618-EQC50-A2T
Related LinksLM3S6618-, LM3S6618-EQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S6618-EQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S6618-EQC50-A2T
TRANS PNP 300V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2.5V 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 28AWG 500' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf