Texas Instruments LM3S808-EGZ50-C2T
LM3S808-EGZ50-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S808-EGZ50-C2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S808-EGZ50-C2T.pdf
Availability of LM3S808-EGZ50-C2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S808-EGZ50-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S808-EGZ50-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S808-EGZ50-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S808-EGZ50-C2T
Related LinksLM3S808-, LM3S808-EGZ50-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S808-EGZ50-C2T Details Description
Related parts for LM3S808-EGZ50-C2T
DIRECTIONAL COUPLER 1400MHZ 17DB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1000V 700A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 20A 3.3 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW SIDE 1CH SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf