Texas Instruments LM4040C25ILPR
LM4040C25ILPR picture photo
Mfg. Part Number
LM4040C25ILPR
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM4040C25ILPR.pdf
Availability of LM4040C25ILPR
QUANTITY
LM4040C25ILPR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040C25ILPR
Internal Part NumberEIS-LM4040C25ILPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040C25ILPR Specifications
Standard Package2,000
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040C25ILPR
Related LinksLM4040, LM4040C25ILPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040C25ILPR Details Description
Related parts for LM4040C25ILPR
RES 15 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 158 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 165W datasheet.pdf