Texas Instruments LM4040CIM3-2.5
LM4040CIM3-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LM4040CIM3-2.5
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040CIM3-2.5.pdf
Availability of LM4040CIM3-2.5
QUANTITY
LM4040CIM3-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040CIM3-2.5
Internal Part NumberEIS-LM4040CIM3-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLM4040CIM3-2.5 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040CIM3-2.5
Related LinksLM4040C, LM4040CIM3-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040CIM3-2.5 Details Description
Related parts for LM4040CIM3-2.5
CONN EDGECARD 330POS .030 METAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS STR datasheet.pdf
CONN SOCKET 26AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEAT PIPE EXPLORATION KIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.001 OHM .25% 10W datasheet.pdf