Texas Instruments LM4050QBIM3X2.5/NOPB
LM4050QBIM3X2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4050QBIM3X2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050QBIM3X2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4050QBIM3X2.5/NOPB
QUANTITY
LM4050QBIM3X2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050QBIM3X2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4050QBIM3X2.5/NOPB
Standard Package3,000
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz41µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050QBIM3X2.5/NOPB
Related LinksLM4050QBIM, LM4050QBIM3X2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050QBIM3X2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4050QBIM3X2.5/NOPB
KEYPAD LIGHT DUTY 16 KEY TELE datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf