Texas Instruments LM46000PWPR
LM46000PWPR picture photo
Mfg. Part Number
LM46000PWPR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 16HTSS
Datasheet Download
LM46000PWPR.pdf
Availability of LM46000PWPR
QUANTITY
LM46000PWPR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM46000PWPR
Internal Part NumberEIS-LM46000PWPR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® LM4360x and LM4600x Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
Inverting Made SIMPLE
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLM46000 Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Design/SpecificationAdd Cu Alt Wire Base Material
Manufacturer Product PageLM46000PWPR Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output500mA
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM46000PWPR
Related LinksLM460, LM46000PWPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM46000PWPR Details Description
Related parts for LM46000PWPR
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SMINI4 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf