Texas Instruments LM6154BCMX/NOPB
LM6154BCMX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM6154BCMX/NOPB
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
LM6154BCMX/NOPB.pdf
Availability of LM6154BCMX/NOPB
QUANTITY
LM6154BCMX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM6154BCMX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM6154BCMX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageLM6154BCMX/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate30 V/µs
Gain Bandwidth Product80MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias500nA
Voltage - Input Offset300µV
Current - Supply1.6mA
Current - Output / Channel16.9mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 24 V, ±1.35 V ~ 12 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM6154BCMX/NOPB
Related LinksLM6154B, LM6154BCMX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM6154BCMX/NOPB Details Description
Related parts for LM6154BCMX/NOPB
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GREEN PVC FREE datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HAN D F CRIMP CONTACT AU AWG 26 datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEVELOPMENT TSI381 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf