Vicor Corporation VE-21L-IX-S
VE-21L-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-21L-IX-S.pdf
Availability of VE-21L-IX-S
QUANTITY
VE-21L-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IX-S
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IX-S
Related LinksVE-21, VE-21L-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IX-S Details Description
Related parts for VE-21L-IX-S
ADAPTER MODULAR DSUB9F-RJ45 datasheet.pdf
CONN CABLE GRIP ALUM .125-.250 datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 10POS 5A datasheet.pdf
CBL 12POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf