Maxim Integrated LM75BIM-5+T
LM75BIM-5+T picture photo
Mfg. Part Number
LM75BIM-5+T
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC
Datasheet Download
LM75BIM-5+T.pdf
Availability of LM75BIM-5+T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM75BIM-5+T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM75BIM-5+T
Internal Part NumberEIS-LM75BIM-5+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesThermal Management Handbook
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeI²C
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Resolution8 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±2°C (±3°C)
Test Condition-25°C ~ 100°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM75BIM-5+T
Related LinksLM75B, LM75BIM-5+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
LM75BIM-5+T Details Description
Related parts for LM75BIM-5+T
RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CIRCUIT TIME SLOT 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLUE 10/PACK datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf