Texas Instruments LMC8101BPCONV
LMC8101BPCONV picture photo
Mfg. Part Number
LMC8101BPCONV
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Op Amps
Brief Description
BOARD EVALUATION LMC8101BP
Datasheet Download
LMC8101BPCONV.pdf
Availability of LMC8101BPCONV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMC8101BPCONV Order Process
Ship out your order
Specifications of LMC8101BPCONV
Internal Part NumberEIS-LMC8101BPCONV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Op Amps
Series-
Channels per IC1 - Single
Amplifier TypeGeneral Purpose
Output TypeSingle-Ended
Slew Rate-
-3db Bandwidth-
Current - Output / Channel-
Operating Temperature-
Current - Supply (Main IC)-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)-
Board TypeBare (Unpopulated)
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLMC8101BP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMC8101BPCONV
Related LinksLMC810, LMC8101BPCONV Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMC8101BPCONV Details Description
Related parts for LMC8101BPCONV
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf