Cree Inc. LMH020-6000-35G9-00001TW
LMH020-6000-35G9-00001TW picture photo
Mfg. Part Number
LMH020-6000-35G9-00001TW
Brief Description
LED MOD 6000LM WHITE 3500K DOME
Datasheet Download
LMH020-6000-35G9-00001TW.pdf
Availability of LMH020-6000-35G9-00001TW
QUANTITY
LMH020-6000-35G9-00001TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMH020-6000-35G9-00001TW
Internal Part NumberEIS-LMH020-6000-35G9-00001TW
SeriesLMH2
PackagingBulk
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.7A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)42.8V
Lumens/Watt @ Current - Test85 lm/W
Current - Max1.87A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle110°
FeaturesDimming - WhiteLight
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height30.00mm
Light Emitting Surface (LES)68.00mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMH020-6000-35G9-00001TW
Related LinksLMH020-6000-, LMH020-6000-35G9-00001TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMH020-6000-35G9-00001TW Details Description
Related parts for LMH020-6000-35G9-00001TW
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 50A 28PQFN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACT TOOL 40POS DF49 SERI datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf