Cree Inc. LMH02B-3000-30G9-00000TW
LMH02B-3000-30G9-00000TW picture photo
Mfg. Part Number
LMH02B-3000-30G9-00000TW
Brief Description
LED MOD 3000LM 3000K FLAT LENS
Datasheet Download
LMH02B-3000-30G9-00000TW.pdf
Availability of LMH02B-3000-30G9-00000TW
QUANTITY
LMH02B-3000-30G9-00000TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMH02B-3000-30G9-00000TW
Internal Part NumberEIS-LMH02B-3000-30G9-00000TW
SeriesLMH2
PackagingBox
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test3000 lm (Typ)
Current - Test600mA
Temperature - Test55°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)40V
Lumens/Watt @ Current - Test125 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle82°
FeaturesDimming - WhiteLight
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height30.00mm
Light Emitting Surface (LES)68.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMH02B-3000-30G9-00000TW
Related LinksLMH02B-3000-, LMH02B-3000-30G9-00000TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMH02B-3000-30G9-00000TW Details Description
Related parts for LMH02B-3000-30G9-00000TW
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RS32ES-D-L H/V INTERFACE datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H datasheet.pdf