Taiyo Yuden LMK212BJ225KG-T
LMK212BJ225KG-T picture photo
Mfg. Part Number
LMK212BJ225KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
LMK212BJ225KG-T.pdf
Availability of LMK212BJ225KG-T
QUANTITY
LMK212BJ225KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LMK212BJ225KG-T
Internal Part NumberEIS-LMK212BJ225KG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMK212BJ225KG-T
Related LinksLMK212B, LMK212BJ225KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LMK212BJ225KG-T Details Description
Related parts for LMK212BJ225KG-T
FAN AXIAL 172X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SC75 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 1W datasheet.pdf