Texas Instruments LMR12010XMK/NOPB
LMR12010XMK/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMR12010XMK/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1A 6TSOT
Datasheet Download
LMR12010XMK/NOPB.pdf
Availability of LMR12010XMK/NOPB
QUANTITY
LMR12010XMK/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR12010XMK/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMR12010XMK/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMR12010X Design with WEBENCH® Power Designer
Reference Design LibraryLMR12010YMKDEMO: 1.8V @ 1A, 3 ~ 5V in
PCN Design/SpecificationPin 1 Dot Marking Update 01/Jan/2015
Pin 1 Dot Mark Revison A 30/Jan/2015
Manufacturer Product PageLMR12010XMK/NOPB Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)17V
Current - Output1A
Frequency - Switching1.6MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR12010XMK/NOPB
Related LinksLMR12010, LMR12010XMK/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMR12010XMK/NOPB Details Description
Related parts for LMR12010XMK/NOPB
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 25POS datasheet.pdf