Texas Instruments LMR12010XMKX/NOPB
LMR12010XMKX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMR12010XMKX/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 1A 6TSOT
Datasheet Download
LMR12010XMKX/NOPB.pdf
Availability of LMR12010XMKX/NOPB
QUANTITY
LMR12010XMKX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR12010XMKX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMR12010XMKX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMR12010X Design with WEBENCH® Power Designer
Reference Design LibraryLMR12010YMKDEMO: 1.8V @ 1A, 3 ~ 5V in
PCN Design/SpecificationPin 1 Dot Marking Update 01/Jan/2015
Pin 1 Dot Mark Revison A 30/Jan/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V
Voltage - Output (Max)17V
Current - Output1A
Frequency - Switching1.6MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR12010XMKX/NOPB
Related LinksLMR12010, LMR12010XMKX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMR12010XMKX/NOPB Details Description
Related parts for LMR12010XMKX/NOPB
CONN HEADER 24POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 225W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 10MM datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 10.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf