Texas Instruments LMS1585AIT-3.3/NOPB
LMS1585AIT-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS1585AIT-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3
Datasheet Download
LMS1585AIT-3.3/NOPB.pdf
Availability of LMS1585AIT-3.3/NOPB
QUANTITY
LMS1585AIT-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS1585AIT-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS1585AIT-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS1585AIT-3.3/NOPB
Related LinksLMS1585AI, LMS1585AIT-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS1585AIT-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LMS1585AIT-3.3/NOPB
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.55A 70 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf