Texas Instruments LMS8117ADT-3.3
LMS8117ADT-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LMS8117ADT-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3
Datasheet Download
LMS8117ADT-3.3.pdf
Availability of LMS8117ADT-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMS8117ADT-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS8117ADT-3.3
Internal Part NumberEIS-LMS8117ADT-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS8117ADT-3.3
Related LinksLMS8117, LMS8117ADT-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS8117ADT-3.3 Details Description
Related parts for LMS8117ADT-3.3
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OP/DRAIN 1IN SOT353 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V JB 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf