Texas Instruments LMX1600TM/NOPB
LMX1600TM/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMX1600TM/NOPB
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 16TSSOP
Datasheet Download
LMX1600TM/NOPB.pdf
Availability of LMX1600TM/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMX1600TM/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMX1600TM/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMX1600TM/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package92
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
SeriesPLLatinum™
PackagingTube
TypePLL Frequency Synthesizer, Delta Sigma
PLLYes with Bypass
InputCMOS, TTL
OutputCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output3:1
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max2GHz, 500MHz
Divider/MultiplierYes/No
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMX1600TM/NOPB
Related LinksLMX1600, LMX1600TM/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMX1600TM/NOPB Details Description
Related parts for LMX1600TM/NOPB
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
5091 APPLIANCE OUTLET 10A 70C datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 60V 10% AXIAL datasheet.pdf