AVX Corporation LMXS101DN100LTAS
LMXS101DN100LTAS picture photo
Mfg. Part Number
LMXS101DN100LTAS
Brief Description
FIXED IND 10UH 4.4A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
LMXS101DN100LTAS.pdf
Availability of LMXS101DN100LTAS
QUANTITY
LMXS101DN100LTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of LMXS101DN100LTAS
Internal Part NumberEIS-LMXS101DN100LTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesLMXS
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating4.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.414" L x 0.398" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMXS101DN100LTAS
Related LinksLMXS101D, LMXS101DN100LTAS Datasheet, AVX Corporation Distributor
LMXS101DN100LTAS Details Description
Related parts for LMXS101DN100LTAS
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 3KW datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
24AWG 7/32 15C FOILBRAID 100' datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf