Texas Instruments LMZ14203EXTTZE/NOPB
LMZ14203EXTTZE/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ14203EXTTZE/NOPB
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ14203EXTTZE/NOPB.pdf
Availability of LMZ14203EXTTZE/NOPB
QUANTITY
LMZ14203EXTTZE/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ14203EXTTZE/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ14203EXTTZE/NOPB
Design ResourcesLMZ14203EXT Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ14203EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 42V in
LMZ14203EXTEVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ14203EXTTZE/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ14203EXTTZE/NOPB
Related LinksLMZ14203E, LMZ14203EXTTZE/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ14203EXTTZE/NOPB Details Description
Related parts for LMZ14203EXTTZE/NOPB
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TVS DIODE 25VWM 41.4VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf