Nichicon LNK2V103MSEJ
LNK2V103MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNK2V103MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNK2V103MSEJ.pdf
Availability of LNK2V103MSEJ
QUANTITY
LNK2V103MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNK2V103MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNK2V103MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.9A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.512" (140.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNK2V103MSEJ
Related LinksLNK2V1, LNK2V103MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNK2V103MSEJ Details Description
Related parts for LNK2V103MSEJ
RELAY GEN PURPOSE SPST 50MA 120V datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/MDM20T datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING PLIERS FOR CONNECTORS datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 900W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf