Littelfuse LNRK500.X
LNRK500.X picture photo
Mfg. Part Number
LNRK500.X
Brief Description
FUSE 500A 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
LNRK500.X.pdf
Availability of LNRK500.X
QUANTITY
LNRK500.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LNRK500.X
Internal Part NumberEIS-LNRK500.X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current500A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.843" Dia x 10.374" L (72.20mm x 263.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNRK500.X
Related LinksLNRK, LNRK500.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LNRK500.X Details Description
Related parts for LNRK500.X
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-6 datasheet.pdf
HOLDER BATT LI-ION 2CELL 4PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 1% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf