Nichicon LNT1V334MSE
LNT1V334MSE picture photo
Mfg. Part Number
LNT1V334MSE
Brief Description
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
LNT1V334MSE.pdf
Availability of LNT1V334MSE
QUANTITY
LNT1V334MSE Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT1V334MSE
Internal Part NumberEIS-LNT1V334MSE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance330000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.811" (173.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT1V334MSE
Related LinksLNT1V, LNT1V334MSE Datasheet, Nichicon Distributor
LNT1V334MSE Details Description
Related parts for LNT1V334MSE
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
9U ASSY WITH 2PKGS OF C/GUIDES datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
3P4C 2W VH XC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 132 POS datasheet.pdf