Nichicon LNT2G471MSEC
LNT2G471MSEC picture photo
Mfg. Part Number
LNT2G471MSEC
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNT2G471MSEC.pdf
Availability of LNT2G471MSEC
QUANTITY
LNT2G471MSEC Order Process
Ship out your order
Specifications of LNT2G471MSEC
Internal Part NumberEIS-LNT2G471MSEC
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNT2G471MSEC
Related LinksLNT2G4, LNT2G471MSEC Datasheet, Nichicon Distributor
LNT2G471MSEC Details Description
Related parts for LNT2G471MSEC
TERM BLK RAIL MNT PLUG-IN 24POS datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2" 2S FIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 76MM datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf