Nichicon LNX2V332MSEG
LNX2V332MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V332MSEG
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V332MSEG.pdf
Availability of LNX2V332MSEG
QUANTITY
LNX2V332MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V332MSEG
Internal Part NumberEIS-LNX2V332MSEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.055" (103.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V332MSEG
Related LinksLNX2V3, LNX2V332MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V332MSEG Details Description
Related parts for LNX2V332MSEG
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM COVER FOR E5CN DIGTL CNTRLR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 50MA 24V datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf