Nichicon LNY2V153MSEJ
LNY2V153MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNY2V153MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNY2V153MSEJ.pdf
Availability of LNY2V153MSEJ
QUANTITY
LNY2V153MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2V153MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNY2V153MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNY
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current29.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.512" (140.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2V153MSEJ
Related LinksLNY2V1, LNY2V153MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2V153MSEJ Details Description
Related parts for LNY2V153MSEJ
CAP FILM 0.68UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 14V datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf