Nichicon LNY2W822MSEJ
LNY2W822MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNY2W822MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNY2W822MSEJ.pdf
Availability of LNY2W822MSEJ
QUANTITY
LNY2W822MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2W822MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNY2W822MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)5.118" (130.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2W822MSEJ
Related LinksLNY2W8, LNY2W822MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2W822MSEJ Details Description
Related parts for LNY2W822MSEJ
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH A195 NM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO NEG AD 1.5A datasheet.pdf