CTS Electronic Components LP111F23CDT
LP111F23CDT picture photo
Mfg. Part Number
LP111F23CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 11.059200MHZ SMD
Datasheet Download
LP111F23CDT.pdf
Availability of LP111F23CDT
QUANTITY
LP111F23CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of LP111F23CDT
Internal Part NumberEIS-LP111F23CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP111F23CDT
Related LinksLP111, LP111F23CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
LP111F23CDT Details Description
Related parts for LP111F23CDT
120 EURO TYPE C RECEPT ST ASSY datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 15.7A IPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC M8 CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf