Cornell Dubilier Electronics LP153M016H3P3
LP153M016H3P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP153M016H3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LP153M016H3P3.pdf
Availability of LP153M016H3P3
QUANTITY
LP153M016H3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP153M016H3P3
Internal Part NumberEIS-LP153M016H3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP153M016H3P3
Related LinksLP153M, LP153M016H3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP153M016H3P3 Details Description
Related parts for LP153M016H3P3
RES SMD 300 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf