Cornell Dubilier Electronics LP271M200E1P3
LP271M200E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP271M200E1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LP271M200E1P3.pdf
Availability of LP271M200E1P3
QUANTITY
LP271M200E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP271M200E1P3
Internal Part NumberEIS-LP271M200E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)920 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP271M200E1P3
Related LinksLP271M, LP271M200E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP271M200E1P3 Details Description
Related parts for LP271M200E1P3
CAP CER 330PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 52MA 143 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK-4 datasheet.pdf
RES 201 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 72VAC 60VDC 2SMD datasheet.pdf
RES 9K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf