Texas Instruments LP2951ACMX-3.3
LP2951ACMX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2951ACMX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
LP2951ACMX-3.3.pdf
Availability of LP2951ACMX-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2951ACMX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951ACMX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2951ACMX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951ACMX-3.3
Related LinksLP2951A, LP2951ACMX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951ACMX-3.3 Details Description
Related parts for LP2951ACMX-3.3
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR HI-SPD 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240A D2PAK-7 datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM 128K FLASH 64TFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22.5A 4PWRFLAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 484BGA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf